Urszula Ledóchowska – 29 maja wspomnienie

Dziś, 29 maja, Kościół katolicki obchodzi wspomnienie obowiązkowe św. Urszuli Ledóchowskiej – zakonnicy, wychowawczyni, misjonarki i założycielki Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, znanych jako urszulanki szare. Jej życie i działalność stanowią inspirację dla wielu pokoleń wiernych, zwłaszcza nauczycieli, wychowawców i osób zaangażowanych w pracę z młodzieżą.

Młodość i powołanie

Julia Maria Ledóchowska urodziła się 17 kwietnia 1865 roku w Loosdorf w Austrii, w rodzinie o głębokich tradycjach katolickich. W 1883 roku jej rodzina przeniosła się do Lipnicy Murowanej w Galicji. W 1886 roku wstąpiła do klasztoru urszulanek w Krakowie, przyjmując imię zakonne Maria Urszula od Jezusa. Szybko zyskała uznanie jako nauczycielka i wychowawczyni, a w 1904 roku została przełożoną klasztoru.

Misje i działalność edukacyjna

W 1907 roku, z błogosławieństwem papieża Piusa X, została wysłana do Petersburga, gdzie prowadziła dom dla polskich dzieci i młodzieży. Ze względu na represje wobec katolików, siostry musiały działać w ukryciu, nosząc świeckie ubrania. Po wydaleniu z Rosji w 1914 roku, kontynuowała swoją misję w krajach skandynawskich – w Finlandii, Szwecji i Danii – zakładając szkoły, internaty i organizując pomoc dla ubogich oraz emigrantów.

Powrót do Polski i założenie zgromadzenia

W 1920 roku Urszula Ledóchowska powróciła do Polski i osiedliła się w Pniewach koło Poznania. Tam założyła Zgromadzenie Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, które skupiało się na pracy wychowawczej, katechizacji i pomocy potrzebującym. Zgromadzenie szybko się rozwijało, zakładając placówki nie tylko w Polsce, ale także we Włoszech, Francji, Kanadzie, Argentynie, Brazylii, Finlandii, Niemczech, na Ukrainie, Białorusi, w Tanzanii, na Filipinach oraz w Boliwii i Rosji.(Ekai, ordo.pallotyni.pl)

Śmierć i kanonizacja

Św. Urszula Ledóchowska zmarła 29 maja 1939 roku w Rzymie. Jej ciało zostało przewiezione do Pniew w 1989 roku i złożone w kaplicy domu macierzystego zgromadzenia. Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 20 czerwca 1983 roku w Poznaniu, a kanonizowana 18 maja 2003 roku w Rzymie.

Dziedzictwo i patronat

Św. Urszula Ledóchowska nazywana jest „apostołką uśmiechu” oraz „Matką Niepodległości” ze względu na swoje zaangażowanie w sprawy narodowe i społeczne. Jest patronką nauczycieli, wychowawców, młodzieży żeńskiej i Polaków na emigracji

Jej życie i działalność są świadectwem głębokiej wiary, odwagi i oddania służbie bliźnim. Wspomnienie św. Urszuli Ledóchowskiej przypomina o znaczeniu pracy wychowawczej i misyjnej w budowaniu wspólnoty Kościoła.


Więcej informacji o św. Urszuli Ledóchowskiej można znaleźć na stronie Sanktuarium w Pniewach: (sanktuarium-pniewy.pl).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *